Zwrotna kariera

Scenariusz napisany przez życie: zmieniasz branżę po wielu latach, nieśmiało wysyłasz CV na stanowiska, których nigdy nie zajmowałeś. Telefon nie dzwoni, na rozmowy nikt nie zaprasza. Co zrobić, aby zwrócono na Ciebie uwagę? Od czego zacząć nową drogę zawodową?

Zanim wyślesz CV

Kiedy po raz pierwszy pomyślisz, że czas zmienić pracę, czy to na inną firmę, czy branżę, w zasadzie zacząłeś pożegnanie z dotychczasowym pracodawcą. Od ciebie zależy, czy będzie to szybkie, czy powolne pożegnanie i w jakim kierunku się oddalisz. Jeśli wiesz, że chcesz zmienić profesję, przygotuj się do tego odpowiednio wcześniej. Jak?

  • Czytaj wartościowe wpisy, blogi, literaturę dotyczącą branży, do jakiej chcesz dołączyć,
  • uczestnicz w meet-upach, spotkaniach branżowych, targach,
  • dołącz do grup tematycznych w mediach społecznościowych, zawieraj znajomości, zadawaj pytania,
  • uczestnicz w szkoleniach, warsztatach, które dostarczą ci praktyczną wiedzę,
  • sprawdzaj wymagania zawarte w ofertach pracy i nabywaj umiejętności, które są w nich opisane.

Strach ma wielkie oczy

Decydując się na zmianę zawodowego frontu, czeka cię wiele wątpliwości. Będziesz zamęczał siebie i innych pytaniami: Czy nie porywam się z motyką na słońce? Czy ktoś da mi szanse? Ile potrwa, zanim ktoś mnie zatrudni? Spożytkuj siły na poszerzanie wiedzy, zdobywanie wartościowych kontaktów i co najważniejsze pracuj nad swoim CV. W zależności od tego, do jakiej branży chcesz przejść, różny może być czas przygotowania się do zmiany. Nikt nie mówi, że będzie łatwo i nie spotkają cię wątpliwości. Jedno jest pewne, jeśli jesteś zmotywowany i zdecydowany na zmianę swojej ścieżki zawodowej, warto poświęcić temu tematowi nieco więcej czasu. Im więcej CV wyślesz i rozmów odbędziesz, tym większą masz szansę na sukces.

Szlifowanie CV

Bez względu na to jakie stanowisko, czy branża cię interesuje, musisz popracować nad swoim CV. To nim musisz zainteresować rekruterów i dać im powód do zaproszenia Cię na rozmowę. Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie, wyodrębnij umiejętności, jakie zdobyłeś w tym czasie, wypisz przebyte szkolenia, warsztaty itp. Zastanów się, jakie cechy charakteru mogą Ci pomóc w nowym miejscu - na pewno takie są. Napisanie dobrego CV nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza dla osoby dokonującej zwrotu w karierze. O tym, czy Twoje CV przejdzie dalej, decydować mogą niuanse. Skup się na:

  • wybiciu swoich mocnych stron, cech, które mogą być przydatne na nowym stanowisku,
  • opisaniu zadań, projektów, które mogą mieć związek ze stanowiskiem na jakie aplikujesz,
  • wskazaniu odbytych szkoleń, warsztatów, kursów dotyczących nowej branży,
  • opisaniu swoich celów zawodowych, które możesz zrealizować w nowym miejscu.

Akcja - rekrutacja

Kiedy dzięki Twojemu przygotowaniu, zaangażowaniu, dobrze napisanemu CV zwracasz uwagę łowcy talentów, jesteś już o krok od swojego celu. Rozmowa rekrutacyjna, zwykle prowadzona według wypracowanych w danej firmie schematów, może obnażyć Twoje braki, dlatego przejmij inicjatywę. Odpowiadaj na pytania, odnoś się do wiedzy, jaką posiadasz, przytaczaj przykłady. Udowodnij, że mimo braku własnego doświadczenia masz predyspozycje i jesteś zdeterminowany. Pasja, która przez Ciebie przemawia, może uczynić cuda, coraz częściej bowiem rekruterzy zwracają uwagę na zapaleńców - osoby, które bardzo chcą dołączyć do organizacji i wykazały się ogromem pracy.

Każdy, kto choć raz robił zwrot w swojej karierze, wie, że nie jest to proste. Łut szczęścia, bycie we właściwym miejscu, we właściwym czasie i ciężka praca - to recepta na sukces. Warto też wyeliminować strach czy wstyd przed porażką. Może nie uda Ci się za pierwszym albo drugim razem, ale jeśli bardzo chcesz i konsekwentnie próbujesz, dasz radę!

Pomóż sam sobie, bo jak Ty tego nie zrobisz, to kto?